Beograd, 22. februar – Žiri Udruženja književnika Srbija za dodelu najznačajnije nagrade za satiru u našoj zemlji „Radoje Domanović”, za 2024. godinu, u sastavu: satiričar, član redakcije „Književnih novina” Aleksandar Čotrić (predsednik); satiričar, autor rubrike „TRN” u Novostima Bojan LJubenović; književnik, prof. dr Živko Kulić; direktorka biblioteke „Radoje Domanović” u Topoli Slađana Mitrović i aforističar Mitar Đerić Laki, na završnoj sednici, održanoj 21. februara 2025. doneo je sledeće
O D L U K E
1.Najbolja knjiga satirične proze:
„Nacionalistička geografija” (satirični putopisi), (Laguna, Beograd, 2024), Dragutin Minić Karlo (Beograd);
Autor je ispisao dragoceno svedočanstvo o državama, narodima, gradovima, kulturama, jezicima i umetnosti na dopadljiv, krajnje humoran i lepršav način, prožet suptilnom satiričnom notom, i stalno ih poredeći sa svojom matičnom zemljom. Ovo zanimljivo i satirično štivo ima i edukativan karakter.
2. Najbolja knjiga aforizama (ravnopravno):
„Redari nereda”, (ASoglas izdavaštvo, Zvornik, 2024), Jovo Nikolić (Koraj, RS, BiH);
Nova knjiga Jove Nikolića predstavlja izbor iz njegovog višegodišnjeg uspešnog stvaralaštva i u savremenu aforistiku unosi svežinu duha, omogućava pogled iskosa na našu stvarnost i pruža uživanje u čitanju i tumačenju vrhunski oblikovanih satiričnih aforizama.
„Nije srpski gunđati” (Alma, Beograd, 2024), Goran Ivanković (LJig);
Ova zbirka se odlikuje nepatvorenim humorom, beskompromisnom oštrinom, brojnim invektivama, podsmehom na račun krojača naše sudbine, umetničkom kritikom uticajnih krugova i paradoksalnim razrešenjima.
3. Najbolja prva objavljena knjiga satire:
„Kapanje duše” (Alma, Beograd, 2024), Slobodan DŽudović (Beograd);
Reč je o misaonoj i poučnoj knjizi u kojoj se nalazi pregršt dubokih, poletnih, motivišućih rečenica koje ne govore samo o sadašnjem vremenu i našem društvu, već ih nadilaze svojom univerzalnošću i svevremenošću.
4. Najbolji zbornik satire (ravnopravno):
„Bolja strana neba” – aforizmi hrvatskih i srpskih pokojnih satiričara dvadesetog stoljeća (Udruga hrvatskih aforista i humorista, Split, 2024), Zlatko Tomić (Split, Hrvatska);
Zbornik sadrži sijaset sjajnih, originalnih i kvalitetnih aforizama kojima vreme nije umanjilo ni zrce od prvobitnog značenja. Predstavljeni radovi dokazuju kako se se bitno i suštinsko može iskazati, na inteligentan način, s veoma malo reči. Priređivač je odabrao pedeset hrvatskih i srpskih aforističara i dokazao da među njima ima mnogo više sličnosti nego što bi bilo ko pomislio.
„Razum i komika” – citati, aforizmi i paradoski u HH i HHI veku (Salvator, Krakov, 2024), Jolanta Šimska Vjerćoh i Vojćeh Vjerćoh (Krakov, Poljska);
Ovo kapitalno delo donosi koncizne poruke i pouke više od osam stotina autora iz celog sveta. Priređivači su uložili veliki trud da pažljivo odaberu sentence i misli koje sadrže ozbiljna i duhovita razmišljanja nastala u proteklih vekova, a među njima su i citati i aforizmi desetak srpskih autora, uključujući i nobelovca Ivu Andrića.
5. Najbolja knjiga satire prevedena na srpski jezik:
„Defakto” (izabrani aforizmi), (Alma, Beograd, 2024), Valentin Dimitrov (Varna, Bugarska);
Bugarski autor je esteta, pisac posebnog kova, majstor aforizma koji zadivljuje čitaoce sposobnošću da svojim kratko formulisanim fragmentima pruži sveobuhvatnu formu. Dimitrov je satiričar koji je, zbog svoje poetike, izbora motiva, tema i stilskih sredstava, i bugarski, i srpski i evropski pisac!
5. Ekselencija satire – najbolji strani satiričari:
Nebojša Ivaštanin (1946, Gradiška, Republika Srpska, BiH);
Ivaštanin je autor podjednako prisutan svojim izuzetnim aforizmima u Republici Srpskoj, Srbiji i Rusiji. Zastupljen je u najznačajnijim antologijama i zbornicima objavljenim na srpskom i ruskom jeziku. Već decenijama dosledno i uporno ispisuje originalne i sveže aforizme velike snage, i satiričnih i filozofskih konotacija.
Bojan Rajević (1988, Cetinje, Crna Gora);
Bojan Rajević je za kratko vreme izrastao u jednog najznačajnijih crnogorskih aforističara i jednog od najpriznatijih mlađih augora žanra na celom Balkanu. NJegova erudicija, širina pogleda i sposobnost interpretacije ozbiljnih tema na humorni način isijavaju iz svakog vrlo pažljivo osmišljenog i formulisanog aforizma.
Nikolaje Petresku Redi (1951, Pučenij Mošneni kod Ploeštija, Rumunija);
Rumunski autor ispisuje jezgrovite i koloritne refleksije o temama i dilemama politike, religije, istorije, filozofije, sociologije, psihologije, umetnosti… NJegovi aforizmi koji otkrivaju istine, sadrže i humor, što ih čini još prijemčivijim za čitaoce.
6. Za ukupan doprinos srpskoj satiri:
Miroslav Sredanović (1936) (Beograd);
Sredanović je rođen u Vučiji kod Trebinja, u Hercegovini. Pisac je, pravnik i diplomata u penziji. Piše kratke priče, poeziju i aforizme. Objavio je desetak knjiga aforizama. Član je Udruženja književnika Srbije, Beogradskog aforističarskog kruga i Moskovskog kluba aforistike. Dobitnik je nagrada za književni rad u Srbiji, Crnoj Gori i Libanu. Živi i stvara u Beogradu.
Radivoje Rale Damjanović (1960) (Smederevo).
Damjanović je pesnik, satiričar, aforističar, esejista, književni i likovni kritičar, antologičar i karikaturista. Stvaranjem se bavi preko četiri decenije. Prevođen je na engleski, ruski, španski, italijanski, japanski… Član je Udruženja književnika Srbije i Haiku udruženja Srbije i Crne Gore. Laureat je visokih i vrednih priznanja u Srbiji i Japanu. Živi i stvara u Smederevu.
Nagrade će dobitnicima biti uručene na svečanosti u Udruženju književnika Srbije tokom aprila ove godine.
UDRUŽENJE KNJIŽEVNIKA SRBIJE